به بخش مقالات انجمن فیزیک خوش آمدید

مغز قلب از منظر قرآن کریم ( کارکردهی تعقلی قلب صنوبری )

واژه قلب دارای تعریف های مختلف است . در دهه اخیر رشته نوروکاردیالوژی در طب ارتباط مغز و قلب صنوبری را کشف کرده است.
تحقیقات در این زمینه نشان می دهد قلب علاوه بر کارکرد تلمبه ای دارای کارکرد تعقلی یعنی مغز نیز هست که دریافت اطلاعات ، یادگیری و تصمیم گیری را جدا از مخ انجام می دهد.
که مغز قلب نامیده شد. آیه 46 سوره حج  أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ بِهَا أَوْ آذَانٌ يَسْمَعُونَ بِهَا فَإِنَّهَا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ وَلَكِن تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِي فِي الصُّدُورِ                                                                                                                                                 آيا در زمين سير نمی کنند تا صاحب دلهايی گردند که بدان تعقل کنند و گوشهايی که بدان بشنوند ؟ زيرا چشمها نيستند که کور می شوند ، بلکه دلهايی که در سينه ها جای دارند کور باشند
مهمترین آیه ای است که به کارکرد تعقلی قلب صنوبری تصریح می کند. در تفسیر کارکرد قلب صنوبری در آیه فوق دو دیگاه وجود دارد:
 کارکرد تعقلی که بیشتر قدما قلب را جایگاه عقل و نسبت دادن تعقل به قلب را حقیقی می دانند. و کارکرد تلمبه ای،  که بیشتر معاصران با توجه پیشرفت علم پزشکی در قرن 18 و 19 استناد تعقل به قلب را «مجاز» دانسته و جمله « الَّتِي فِي الصُّدُورِ» را تأویل کرده اند.
در این تحقیق با روش توصیفی تحلیلی با تأئیداتی از آیات و شواهدی از علوم مختلف مانند فلسفه ، عرفان ، اخلاق و به ویژه دستاوردهای جدید علم پزشکی ، دیدگاه اول تقویت می شود.                                                                                                                                    
نتیجه اینکه هرچند استفاده از علم روز در تفسیر قرآن پسندیده است ولی به علت ظنی بودن علوم تجربی ، مفسر باید در استفاده از آن ها محتاط بوده تا حد امکان اصالت ظاهر را رعایت کند.  
برای مطالعه کامل کلیک کنید


پیوندها

لینک های مفید وب


Designed By: shabakeye IT

طراحی و پیاده سازی توسط طرای سایت پردازش پیشرو

کلیه ی حقوق این سایت متعلق به انجمن معلمان فیزیک فارس می باشد،هر گونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع امکان پذیر می باشد

سال 99 سال رشد اقتصادی در ایران اسلامی