به بخش اخبار انجمن فیزیک خوش آمدید

ناسا هم نتوانست کاوشگر گم‌شده هندی‌ها را پیدا کند

 • ناسا خبر داد که نتوانسته فضاپیمای ویکرام "سازمان پژوهش‌های فضایی هند" را پیدا کند.
  به گزارش ایسنا و به نقل از سی‌نت، چندی پیش "سازمان پژوهش‌های فضایی هند"(ISRO)  اعلام کرد که فرود اولین فضاپیمای این کشور در نزدیکی قطب کشف نشده جنوب ماه نافرجام ماند. فرودگر فضاپیمای "چاندرایان -۲ "(Chandrayaan-۲) موسوم به "ویکرام "(Vikram) در فاصله ۲.۱ کیلومتری از سطح ماه ارتباط خود با زمین را از دست داد و تماس با کاوشگر چند ثانیه پیش از فرود قطع شد.
  از زمان قطع ارتباط هندی‌ها با این کاوشگر، ایسرو مشغول انجام عملیات‌های نجات بوده است.
  به عنوان بخشی از این ماموریت، ناسا هم دست یاری به سوی هندی‌ها دراز کرد و از ۱۰ روز گذشته تاکنون با ارسال "مدارگرد شناسایی ماه"(LRO) بر فراز منطقه فرود کاوشگر هندی، به ایسرو کمک کرد.
  اما متاسفانه ناسا خبرهای خوشی برای هندی‌ها ندارد و اعلام کرده که هیچ نشانی از "ویکرام" وجود ندارد.
  در گزارش‌های اولیه اعلام شد که "مدارگرد شناسایی ماه" به دلیل وجود سایه‌ شدید هنگام غروب آفتاب، قادر به تعیین مکان فرود فضاپیمای هندی نبوده است ولی با ناپدید شدن سایه آفتاب، ناسا اعلام کرد که باید صبر کرد تا تلاش دیگری صورت گیرد.
  در نهایت ناسا امروز اعلام کرد که دوربین "مدارگرد شناسایی ماه" منطقه فرود ویکرام را اسکن کرده و حدود ۱۵۰ کیلومتر از آن ناحیه را بررسی کرده است. ولی نتوانسته هیچ نشانی از کاوشگر هندی‌ها پیدا کند.
  با این حال این خبر خیلی هم برای هندی‌ها ناخوشایند نیست زیرا قرار است که فضاپیمای ناسا در ماه اکتبر از محل فرود فضاپیمای ویکرام عبور کند.
  شاید این جست‌وجو نگاهی دقیق‌تر را برای فضاپیمای ناسا به ارمغان آورد.
  ماموریت بدون سرنشین "چاندرایان -۲ " ۱۴۰ میلیون دلار برای هندی‌ها هزینه داشت و با هدف فرود بر ماه و مطالعه و بررسی وجود آب در سطح ماه انجام شد.
  اگر این ماموریت با موفقیت انجام می‌شد، هند چهارمین کشوری می‌شد که روی ماه یک کاوشگر فرود می‌آورد

"

پیوندها

لینک های مفید وب


Designed By: shabakeye IT

طراحی و پیاده سازی توسط طرای سایت پردازش پیشرو

کلیه ی حقوق این سایت متعلق به انجمن معلمان فیزیک فارس می باشد،هر گونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع امکان پذیر می باشد

سال 99 سال رشد اقتصادی در ایران اسلامی