به بخش اخبار انجمن فیزیک خوش آمدید

گزارش گردهمایی سرگروه های فیزیک نواحی و مناطق استان فارس:

گروه آموزشی فیزیک استان فارس و انجمن معلمان فیزیک فارس در راستای تحقق اهداف و برنامه های سالانه گروه و انجمن،
به منظور هماهنگی و همراهی هر چه بیشتر سرگروه های مناطق و نواحی استان با گروه آموزشی استان و شورای اجرایی انجمن معلمان فیزیک فارس،  برگزاری گردهمایی سالانه سرگروه های فیزیک استان فارس  برای  روز سه شنبه ۱۶ مهر ماه در محل اداره کل آموزش و پرورش استان فارس تصویب شد و بخشنامه آن روز دوم مهرماه به مناطق ارسال گردید.
ریز برنامه های گردهمایی به شرح زیربوده است:
۸ تا ۸:۳۰ پذیرش وپخش سرود ملی و تلاوت قران
۸:۳۰ تا ۹ خوش آمد گویی جناب آقای دکتر اسماعیلی و جناب آقای علوی و اعضای گروه استان و شورای اجرایی انجمن معلمان فیزیک فارس:
 جناب آقای دکتر اسماعیلی ،بعد از خوشامد گویی به همکاران در صحبت های خود، گروه های آموزشی را آموزشی ترین بخش عرصه تعلیم و تربیت دانست و گفتند : این حوزه در ارتقای کیفیت فعالیت های آموزشی مدارس نقش اساسی دارد .
امروزه در دنیای پر رقابت وپر چالش کنونی مدارس به منظور وصول به اهداف آموزشی از فرصتها و منابع مختلف کمک می گیرند که یکی از این فرصت ها وجود گروه های آموزشی و انجمن های علمی - آموزشی است.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس با تاکید بر لزوم ایجاد شور و نشاط در بین دانش آموزان، ایجاد ذوق یادگیری در دانش آموزان را بسیار مهم دانستند و تاکید کردند که باید روش های تدریس را با بهره گیری از هوش های چندگانه به کار برد تا روح حقیقت جو و فطری دانش اموزان برانگیخته شود .
ایشان همچنین با تاکید بر لزوم توسعه متوازن رشته های تحصیلی ، گفتند : اجرای کامل این طرح نیازمند برنامه ریزی مطلوب و مقاومت در برابر عوامل بازدارنده آن است که حاصل آن می تواند تسهیل امور باشد.
همچنین از سرکار خانم فتانه باقرزاده که در جشنواره فیزیک و در بخش تجربه آموزشی مقام اول کشوری را کسب کرده بودند تقدیر به عمل آمد.
۹ تا ۹:۳۰ تشریح برنامه های گروه آموزشی استان و انجمن معلمان فیزیک فارس در سال تحصیلی جدید و چگونگی ارسال مستندات گروه ها و شرکت در مسابقات و همچنین تشکیل دبیرخانه های استانی مسابقات و فعالیت ها:
اعضای گروه استان و اعضای شورای اجرایی انجمن معلمان فیزیک فارس در این جلسه اذعان کردند که، از مهمترین اهداف برگزاری این جلسه، هماهنگی بین گروه استان و انجمن معلمان فیزیک  و گروه های فیزیک مناطق و نواحی ، تشریح برنامه عملیاتی گروه آموزش فیزیک استان و انجمن  ، برنامه ریزی برای ارتقاء کمی و کیفی علمی آموزشی دبیران و دانش آموزان استان در سال تحصیلی جاری و تقویت مهارت های لازم برای دبیران در قالب کارگاه های آموزشی است. برگزاری 6 همایش استانی ، میزبانی کنفرانس کشوری آموزش فیزیک ، برگزاری بیش از 100ساعت ضمن خدمت برای دبیران کل استان ، برگزاری مسابقات و کارگاه ها به طور متناوب در طول سال تحصیلی از جمله برنامه های سال گذشته گروه فیزیک استان و انجمن معلمان فیزیک فارس بوده است.
برگزاری 3 همایش استانی ، برگزاری 10 کارگاه آموزشی و 2 دوره کلاس های ضمن خدمت و مسابقات طرح درس نویسی ، ایده و تجربه آموزشی روش های تدریس ، ارائه دست ساخته های دانش آموزان در همایش دانش آموزی فیزیک ،از جمله برنامه های پیش بینی شده برای سال تحصیلی جاری است .تشریح برنامه عملیاتی، تقدیر از نفرات برتر برگزیده های مسابقات استانی در سال گذشته و تقدیر از گروه های برتر از برنامه های گردهمایی سرگروه های استان بود.
۹:۳۰ تا ۱۰:۳۰ کارگاه سنجش و ارزشیابی توسط جناب آقای منتظری به منظور تامین مدرس در دوره های ضمن خدمت مناطق و اهدای کتاب به همکاران:
جناب آقای منتظری از اهمیت بحث سنجش و ارزشیابی گفتند،و در قالب تجارب آموزشی بسیار مفید، خصوصیات سوالات استاندارد را بیان نمودند.همچنین کتاب سنجش و ارزشیابی نوشته خود را به همکاران اهدا نمودند.
۱۰:۳۰ تا ۱۰:۴۵ پذیرایی
۱۰:۴۵ تا ۱۲ کارگاه مقاله نویسی و کنکاشی بر اصول بنیادین پژوهش علمی توسط جناب آقای حسین افراسیابیان تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان و همکاری مرکز توانمندسازی پارک علم و فناوری استان فارس
جناب آقای افراسیابی به ویژگی های یک مقاله علمی پرداختند و مشخصات قسمت های مختلف یک پژوهش و مقاله را تشریح نمودند که مورد استقبال زیاد مخاطبان قرار گرفت.
۱۲ تا ۱۳ اقامه نماز و صرف ناهار
۱۳ تا ۱۴:۳۰ کارگاه درس پژوهی توسط جناب آقای دکتر کامیاب
در این قسمت جناب آقای دکتر کامیاب  با نمایش فیلم و بیان سایقه تاریخی درس پژوهی در ژاپن به تشریح مساله درس پژوهی و لزوم آن پرداختند و گفتند که درس پژوهي شيوه اي براي آموزش ضمن خدمت در مدرسه است كه معلمان مسئوليت ارتقاي دانش و توانايي هاي خود و همكاران را بر عهده مي گيرند و با به اشتراك گذاشتن تجربه ها و دانش خود و همكاري در مراحل اجرا مسير موفقيت و رشد حرفهاي را با هم طي ميكنند .
۱۴:۴۰تا ۱۵:۳۰ معرفی سایت‌کنکور اداره کل آموزش و پرورش توسط جناب آقای خواجه زاده و بررسی سوالات کنکور سراسری ۹۸ توسط اعضای گروه
جناب آقای خواجه زاده، سامانه آزمون سراسری فارس رابه شرح زیر معرفی کردند:
این سامانه قابل استفاده برای همه دانش آموزان ،معلمان و مشاوران سراسر کشوراست.
اداره کل آموزش‌وپرورش استان فارس در راستای ایجاد آمادگی نسبی در دانش آموزان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی «سامانه آزمون سراسری فارس» را راه‌اندازی نموده تا مشاوران، معلمان و دانش آموزان بتوانند اطلاعات موردنیاز خود را از این سامانه دریافت نمایند.
مطالب این سایت در چند بخش به شرح زیر دسته‌بندی‌ شده است:
در بخش آمار و اطلاعات آزمون سراسری موارد زیر قابل‌ارائه می باشد:بخشی از آمار و اطلاعات پذیرفته‌شدگان آزمون سراسری 1397  (قابل‌جست‌وجو ازنظر گروه آزمایشی، سهمیه، جنس، دوره، رشته، دانشگاه)وتأثیر هر یک از درس‌ها در آزمون سراسری همراه با معرفی رشته‌های هر زیرگروه وتعداد سؤالات هریک از عناوین دروس، ضرایب و زمان لازم برای پاسخگویی به سؤالات هر درس وآمار و اطلاعات مربوط به میزان پاسخگویی داوطلبان آزمون سراسری سال 1397 در هر یک از دروس با کمک انجمن های علمی آموزشی فعال در استان و گروه‌های آموزشی دوره دوم متوسطه نظری استان فهرست موضوعات درسی جهت برنامه‌ریزی دانش آموزان در درس‌های مختلف شامل موضوع برای مطالعه، تعداد جلسات لازم برای مطالعه، سطح موضوع، پیش‌نیازهای لازم برای یادگیری، حدود سؤالات در آزمون سراسری و برخی اطلاعات ارزشمند دیگر تهیه و تنظیم شده است.
 مهارت‌های موردنیاز دانش آموزان شامل برنامه‌ریزی، روش مطالعه درس‌ها، روش‌های تست زدن، زمان‌ها و چگونگی تکرار، هنر آزمون دادن، تحلیل آزمون، تمرکز، دقت، خلاصه‌نویسی، انگیزش، هدفمندی، مهارت‌های مرتبط با آمادگی‌های روحی و روانی در اختیار دانش آموزان قرار داده خواهد شد. (این بخش هنوز فعال نیست و به‌تدریج تکمیل می‌گردد)
مطالب تهیه‌شده را در قالب‌ها و شکل‌های مختلف طراحی و تنظیم گردد که متنوع و قابل‌استفاده برای ارائه در جلسات آموزشی، نصب در تابلو اعلانات مدارس و به‌ویژه قابل‌استفاده برای همه دانش آموزان باشد.
در پایان و در راستای اهداف یادشده اداره کل آموزش‌وپرورش فارس دست یاری به‌سوی همه مشتاقان عرصه تعلیم و تربیت دراز می‌کند تا در یک فضای مطمئن و آرام و به دور از مسائل حاشیه‌ای یاریگرِ دانش آموزان و آینده‌سازان میهن اسلامی‌مان باشیم.
دسترسی به سایت:
1- سایت اداره کل آموزش‌وپرورش فارس
 (www.fars.medu.ir)
 ستون سمت چپ (سامانه آزمون سراسری فارس)
2- لینک مستقیم:
http://eform.farsedu.ir/3386
۱۵:۳۰تا۱۶ بررسی تغییرات کتاب های درسی و رفع چالش های علمی موجود در آنها و معرفی سی دی های تهیه شده توسط اعضای گروه و انجمن و طرز استفاده از آنها در کلاس درس با حضور استاد کریمی رئیس شورای اجرایی انجمن معلمان فیزیک فارس:
۱۶ تا ۱۶:۳۰ : بررسی نتایج امتحان نهایی خرداد ۹۸ و تقدیر از گروه های برتر در ارزیابی گروه ها و نفرات منتخب مسابقات کشوری و تقدیم تقدیر نامه های وزارتی و گواهی های حضور به همکاران."
برای دیدن تصاویر اینجا را کلیک کنید

پیوندها

لینک های مفید وب


Designed By: shabakeye IT

طراحی و پیاده سازی توسط طرای سایت پردازش پیشرو

کلیه ی حقوق این سایت متعلق به انجمن معلمان فیزیک فارس می باشد،هر گونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع امکان پذیر می باشد

سال 99 سال رشد اقتصادی در ایران اسلامی