به بخش اخبار انجمن فیزیک خوش آمدید

راه اندازی آسمان نمای دیحیتالی در پژوهشسرای دکتر حیاتی لامرد

آسمان نمای دیجیتالی  پژوهش سرای دانش آموزی دکتر حیاتی لامرد با هزینه ای بالغ بر هشتاد میلیون تومان راه اندازی شد.                                                                                                                                     در آیین افتتاح این مرکز علمی -آموزشی  مدیر آموزش و پرورش، نماینده فرماندار ، شهردار لامرد و همسر مرحوم احمدی ، خیراندیش محترم و جمعی از معلمان و کارشناسان اداره آموزش و پرورش لامرد حضور داشتند.                                                                                                                                       اقای زمانی معاون آموزشی اداره آموزش و پرورش لامرد در ابتدا راجع به پیگیری های صورت گرفته جهت خرید این دستگاه توسط آقای رفیعی مدیر پژوهش سرا  توضیحات مختصری ارایه دادند و از همه افرادی که در تأمین هزینه این وسیله آموزشی همکاری داشتند تشکر کردند.                                                                   سپس دوره آموزش تخصصی نجوم با استفاده از این آسمان نمای دیجیتالی توسط اساتیدی از دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد که تعدادی از معلمان علاقمند به علم نجوم در این دوره شرکت داشتند.
متذکر می­شود جناب مصطفی رفیعی از اعضای فعال انجمن معلمان فیزیک فارس است که در زمینه آزمایشگاه با جدیت و علاقمندی و خلاقیت قابل ستودنی منشأ اثر فراوان در منطقه لامرد بوده اند و بسیاری از وسایل آزمایشگاهی را یا خود ساخته اند و یا با هزینه شخصی خریداری کرده و در اختیار دانش آموزان و دبیران قرار داده اند.
اساس کار آسمان نماهای دیجیتال به این صورت است که تصویر را یک دستگاه ویدئو پروژکتور تولید می کند و سپس با لنز خاصی که توانایی تشکیل دادن تصویر به صورت ۱۸۰ درجه را دارد روی سطح درونی گنبد آسمان نما می تاباند.
ویژگی جالب آسمان نما امکان نمایش دادن آسمان در هر زمان و مکان است. همچنین می توان آهنگ گردش آسمان را تند و کند کرد و به این ترتیب می توان اثر گذر زمان را روی وقایع نجومی بررسی کرد. آسمان نماهای دیجیتال همچنین امکان شبیه سازی وقایع گذشته و آینده را نیز دارند. مثلاً می توان خورشید گرفتگی یا ماه گرفتگی های سال های گذشته یا آینده را شبیه سازی کرد. همچنین می توان صورت های فلکی به همراه شکل اساطیری آن ها را به نمایش گذاشت.
برای دیدن گزارش تصویری اینجا را کلیک کنید.
 


پیوندها

لینک های مفید وب


Designed By: shabakeye IT

طراحی و پیاده سازی توسط طرای سایت پردازش پیشرو

کلیه ی حقوق این سایت متعلق به انجمن معلمان فیزیک فارس می باشد،هر گونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع امکان پذیر می باشد

سال 99 سال رشد اقتصادی در ایران اسلامی