به بخش مقالات انجمن فیزیک خوش آمدید

گزارش همایش دبیران علوم تجربی

در تاریخ 8 اسفتد 97 برای ارتقای سطح علمی دبیران محترم علوم تجربی در رابطه با مطالب فیزیکی کتاب­ه0ای علوم تجربی دوره اول متوسطه همایشی با حضور 40 نفر از دبیران این رشته در محل دبیرستان فرزانگان دوره اول ناحیه دو شیراز با همکاری انجمن معلمان فیزیک فارس و گروه آموزشی فیزیک استان و گروه فیزیک ناحیه 2 برگزار گردید .
در ابتدا جناب آقای مرادپور دبیر محترم فیزیک ناحیه 2 شیراز در خصوص مبحث کار و انرژی و ارتباط کار با انرژی جنبشی مطالبی را بیان کردند ایشان که به صورت تعاملی و با اخذ نظرات دبیران یه عنوان یک روش تدریس فعال مطالب را بیان می کردند در رابطه با فرق نیرو و انرژی ، نیرو را عامل انتقال انرژی به اجسام نامیدند . و با تعریف کار به عنوان حاصبضرب نیرو در جابه جائی در راستای نیرو مثال هائی از مواقعی که نیرو بر جسم وارد می شود ولی کار صورت نمی گیرد مانند بالای سر نگه داشتن وزنه توسط وزنه بردار و یا انتقال یک چمدان در راستای افقی که چون نیرو در راستا قائم وارد می شود کار صورت نمی گیرد . همچنین وقتی جسمی را بالا برده و سپس به محل اولیه برمی گردانیم چون جابه جائی صفر است از لحاظ فیزیکی کاری صورت نگرفته به عبارت صحیح تر در این حالت مجموع کار انجام گرفته صفر است چون در هنگام بالا بردن جسم کارِ مثبت و هنگام پائین آوردن جسم کارِ منفی و برابر صورت می گیرد. در ادامه نیز را بطه کار و انرژی جنبشی و پتانسیل گرانشی را با استفاده از قوانین نیوتن و معادلات حرکت و تعریف کار بدست آوردند .  
سخنران بعدی جناب آقای کریمی نایب رئیس انجمن معلمان فیزیک فارس بودند که در رابطه با نیرو صحبت کردن ایشان ابتدا نیرو را به عنوان برهم کنش میان دو جسم تعریف کردند و سپس  به چهار نیروی عمده موجود در طبیعت یعنی گرانش و الکترومغناطیس و هسته ای ضعیف و هسته ای قوی اشاره کردند . با ذکر فرمول نیروی گرانش  و نیروی وزن و با مساوی قرار دادن این دو فرمول شتاب گرانش را برای کرات مختلف بدست آوردند و سپس به جرم و وزن و تفاوت این دو,  اشاره کردند . به این نکته نیز اشاره کردند که دو نیروی هسته ای قوی و ضعیف بردشان در حد قطر هسته است و نیروی گرانش نیز به علت اینکه ثابت جهانی گرانش بسیار کوچک است در مورد اجسام بزرگ نمود دارد . بنا بر این همه نیروهائی که در زندگی روزمره با آنان سروکار داریم از نوع الکترومغناطیس است . به قوانیوتن خصوصاً قانون سوم کنش و واکنش را بیان کردند و مثال هائی از اشتباهات رایج در تشخیص نیروهای واکنش زدند .
آقای مصطفی نژادیان رئیس شورای اجرائی انجمن ، مختصری در رابطه با تاریخچه انجمن و فعالیت های آن صحبت کردند .
برنامه سوم همایش، انجام آزمایش توسط اساتید محترم جنابابان مختاری ، یزدانی ، حسین پور بود . در این قسمت آزمایش هائی در زمینه نور و مغناطیس و الکتریسته ساکن و جاری و فشار ، قانون پاسکال و ... انجام گرفت که مورد استقبال همکاران قرار گرفت  .


"

پیوندها

لینک های مفید وب


Designed By: shabakeye IT

طراحی و پیاده سازی توسط طرای سایت پردازش پیشرو

کلیه ی حقوق این سایت متعلق به انجمن معلمان فیزیک فارس می باشد،هر گونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع امکان پذیر می باشد

سال 99 سال رشد اقتصادی در ایران اسلامی