به بخش اخبار انجمن فیزیک خوش آمدید

کل اخبار ارسال شده در سایتسرمایه‌هایی که در "پرواز مرگ" سوختند

به گزارش ایسنا به نقل از سی‌بی‌اس، روز گذشته یک هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران دچار سانحه شد و تمامی۱۷۶ سرنشین آن جان خود را از دست دادند. در این میان، دانشجویان نخبه زیادی بودند که خیلی از آن‌ها برای دیدار با خانواده خود به تهران آمده بودند. در میان این قربانیان ۳۱ تن ساکن شهر "ادمونتون "(Edmonton) در استان" آلبرتا "(Alberta ) کانادا بودند.


زندگینامه سردار شهید قاسم سلیمانی

حسن سليماني از روستایيان «قنات‌ملک» در شهرستان «رابر» استان کرمان در ٢٠ اسفند ١٣٣٥ صاحب پسري شد و نام او را «قاسم» گذاشت. قاسم ١٣‌ساله بود که پس از پايان دبستان شهر رابر را ترک کرد و در ١٨سالگي پيمانکار سازمان آب کرمان شد. ورزشکار هم بود و کاراته کار مي‌کرد و جزء مربيان پرورش‌اندام نیز بود.


کوانتوم به زبان آدمیزاد قسمت هفتم ( داستان تقارن تابع موج ، فرمیون و بوزون)

پرده ی سوم: داستان متقارن و پادمتقارن از کجا نشات می گیرد؟ شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد: چرا باید تابع موج فرمیون ها، پاد متقارن و تابع موج بوزون ها، متقارن باشد؟ پاسخ این سوال، خیلی سرراست و واضح نیست. در واقع مکانیک کوانتومی کلاسیکی در برابر این سوال سکوت می کند. پاسخ این سوال را باید در مکانیک کوانتومی نسبیتی، جستجو کنیم. بهتر است بگوییم قانون تقارن تابع موج از دل مکانیک کوانتومی نسبیتی، بیرون آمده است.


گزارش اولین همایش دبیران فیزیک فارس در سال تحصیلی 99 – 98

اولین همایش دبیران فیزیک فارس به همت انجمن معلمان فیزیک فارس و گروه آموزشی فیزیک استان در تاریخ 15/9/98 در محل دبیرستان ناصریان ناحیه یک شیراز برگزار شد . در این همایش ابتدا سرکار خانم صداقت چند آزمایش جذاب فیزیکی برای همکاران انجام دادند و پس از آقای پاک طینت عضو گروه آموزشی فیزیک استان تحلیلی در رابطه با سئوالات کنکور سراسری سال 98 در قالب یک پاورپوینت ارائه دادند .


اعلامیه جهانی حقوق بشر

• ماده 1- همه افراد بشر آزاد و با حیثیت و حقوق یکسان زاییده می شوند و دارای موهبت خرد و وجدان هستند و با یکدیگر با روحیه برادری رفتار کنند. • ماده 2- هرکس می تواند از کلیه آزادی ها که در اعلامیه حاضر به آن تصریح شده، بی هیچگونه برتری، منجمله برتری از نظر نژاد و رنگ و جنس و زبان و دین یا هر عقیده دیگر، و از نظر زاد و بوم یا موقعیت اجتماعی، و از نظر توانگری یا نسب یا هر وضع دیگر بهره مند گردد.


ملاقات دو جرم آسمانی و کامل شدن ماه در آسمان فردا

در بعد از ظهر امروز ۲۰ آذر ماه ستاره دبران به نزدیکترین فاصله خود با ماه خواهد رسید ضمن آنکه در آسمان صبحگاهی فردا ۲۱ آذر، ماه کامل خواهد شد.


رضا، فرزانه بی‌همتا / دکتر سیروس امیری

یادبود پرواز پروفسور فضل‌الله رضا از بلندای دانش جهان و ادب پارسی به سوی جاودانگی سعادت آشنایی من با پروفسور رضا به ۶۳ سال پیش بر‌می‌گردد. در آن هنگام نگارنده برای گذراندن دوره کارورزی (انترنی) و کارشناسی به شهر سیراکیوس در ایالت نیویورک رفته بودم. دانشگاه مزبور ایشان را به ‌رسم گفتار دانشوران، از مؤسسه معتبر MIT دزدیده و برای استادی در دانشگاه خود دعوت کرده بود


اولین همایش استانی در سال تحصیلی 99-1398

گروه فیزیک استان فارس و انجمن علمی ، آموزشی معلمان فیزیک فارس، اولین همایش استانی در سال تحصیلی 99-1398 را با عنوان : " بایسته های تدریس فیزیک " برگزار میکنند: زمان همایش: جمعه 15 آذر ماه 98 ساعت 8 الی 13 مکان همایش: سالن آمفی تئاتر دبیرستان ناصریان واقع در بلوار ارم


پرده‌برداری از یک معمای مریخی دیگر

تغییرات فصلی در میزان سطح اکسیژن مریخ معمای جدیدی در ذهن دانشمندان ناسا ایجاد کرده است. به گزارش ایسنا و به نقل از سی‌نت، فضاپیمای "کنجکاوی"(Curiosity) ناسا هم‌اکنون روی سطح مریخ مانند یک آزمایشگاه متحرک عمل می‌کند و طی هفت سال حضور در این سیاره در معرض اسرار این سیاره بوده است.


آيا اينشتين مستحق اين همه شهرت در علم بود؟

شايد در ميان دانشمندان يکصد سال اخير در همه شاخه هاي علوم، هيچ¬کس شهرت و آوازه آلبرت اينشتين فيزيکدان آلماني نيمه اول قرن بيستم را نداشته باشد!


دغدغه‌های پیامبر(ص) حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجدجامعی - بخش اول

اشاره: به روایت شیعیان، ۲۸ صفر و به روایت اهل‌سنت، اوایل ماه ربیع‌الاول سالروز ارتحال پیامبر رحمت، حضرت ختمی‌مرتبت(ص) است؛ واقعه‌ای که بر جهان گرد ماتم پاشید. از چندی پیش، آن حضرت بیمار شدند


برندگان نوبل فیزیک 2019

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۹ به طور مشترک به "جیمز پیبل"، "میشل مِیِر" و "دیدیه کولوز" اهدا شد.


کوانتوم به زبان آدمیزاد قسمت ششم

فیزیکدانان علاقمندند جهان را به دو دسته تقسیم کنند:ماده ی معمولی و ماده ی تاریک، رسانا و نارسانا، لپتون و کوارک ها. برخی از این دسته بندی ها فقط برای راحتی و به طور اختیاری انجام می شوند


راه اندازی آسمان نمای دیحیتالی در پژوهشسرای دکتر حیاتی لامرد

آسمان نمای دیجیتالی پژوهش سرای دانش آموزی دکتر حیاتی لامرد با هزینه ای بالغ بر هشتاد میلیون تومان راه اندازی شد. در آیین افتتاح این مرکز علمی -آموزشی مدیر آموزش و پرورش، نماینده فرماندار ، شهردار لامرد و همسر مرحوم احمدی ، خیراندیش محترم و جمعی از معلمان و کارشناسان اداره آموزش و پرورش لامرد حضور داشتند.


در مدارس فنلاند چه می گذرد

"کیفیت بالای مدارس فنلاند" موضوع گزارش روزنامه انگلیسی است که در آن به جزئیات فعالیت این مدارس پرداخته شده است. به گزارش عصر ایران، گاردین نوشت: "فنلاندی‌ها در سیستم آموزشی انقلاب به راه انداخته و جهان را مجذوب خود کرده‌اند. هر ساله تعداد زیادی از کارشناسان، معلمان و سیاستگذاران کشورهای جهان به فنلاند رفته و تلاش دارند تا راز این موفقیت را به مدارس کشورهای خود بکشانند. این موضوع به ترندی محبوب در فنلاند تبدیل شده و کار به جایی رسیده که تور مدارس فنلاند برای خارجیان بیش از هزار یورو هزینه در بر دارد".


کوانتوم به زبان آدمیزاد قسمت پنجم

درصد کمی از مواد، دارای اتم های هم جهت بوده و بنابراین میدان های مغناطیسی یکدیگر را تقویت کرده و در نهایت، رفتار مغناطیسی از خود بروز می دهند. به دو دلیل بالا، مواد مغناطیسی بسیار کمیاب هستند. تصور شماره (۲) منظور از اسپین کوانتومی ذرات زیراتمی مانند الکترون و پروتون، دقیقا چیست؟ مورتون تاول؛ استاد فیزیک کالج واسر نیویورک: زمانیکه ذرات بنیادی در یک میدان مغناطیسی حرکت می کنند، مانند آهنرباهای کوچک رفتار کرده و در واقع منحرف می شوند. در دنیای کلاسیکی، یک شی باردار و در حال چرخش، ویژگی های مغناطیسی دارد که بسیار شبیه به همین ویژگی های ذرات بنیادی است.


گزارش گردهمایی سرگروه های فیزیک نواحی و مناطق استان فارس:

گروه آموزشی فیزیک استان فارس و انجمن معلمان فیزیک فارس در راستای تحقق اهداف و برنامه های سالانه گروه و انجمن، به منظور هماهنگی و همراهی هر چه بیشتر سرگروه های مناطق و نواحی استان با گروه آموزشی استان و شورای اجرایی انجمن معلمان فیزیک فارس، برگزاری گردهمایی سالانه سرگروه های فیزیک استان فارس برای روز سه شنبه ۱۶ مهر ماه در محل اداره کل آموزش و پرورش استان فارس تصویب شد و بخشنامه آن روز دوم مهرماه به مناطق ارسال گردید. ریز برنامه های گردهمایی به شرح زیربوده است:


فیلمی کمیاب و رنگی از اولین راهپیمایی فضایی تاریخ

الکسی لئونوف روز ۳۰ مه ۱۹۳۴ در روستای لیستویانکا در سیبری مرکزی چشم به جهان گشود. الکسی لئونوف در دو ماموریت تاریخی به نام‌های "ماموریت واسخود-۲ " (Voskhod ۲) و در "پروژه آزمایشی آپولو-سایوز" (Apollo–Soyuz Test Project) حضور داشته‌ است. وی در ماموریت واسخود-۲ نخستین راهپیمایی فضایی را انجام داد و به نخستین فردی تبدیل شد که در طول تاریخ این کار را انجام داده است.


کوانتوم به زبان آدمیزاد قسمت چهارم ( تونل زنی کوانتومی )

اجازه دهید با ملموس ترین مثال ممکن آغاز کنیم. حیات ما در زمین وابسته به تابش خورشید است. اما تا به حال فکر کرده اید علت تابش خورشید چیست؟ این تابش به دلیل پدیده ای به نام همجوشی هسته ای رخ می دهد. در واقع این پدیده، طور مداوم در هر ستاره ای رخ می دهد. در همجوشی هسته ای، دو یا چند هسته ی سبک تر با یکدیگر برخورد کرده و یک عنصر سنگین تر را می سازند. بیشتر انرژی آزادشده در این فرآیند، به صورت نور است.


ناسا هم نتوانست کاوشگر گم‌شده هندی‌ها را پیدا کند

ناسا خبر داد که نتوانسته فضاپیمای ویکرام "سازمان پژوهش‌های فضایی هند" را پیدا کند. به گزارش ایسنا و به نقل از سی‌نت، چندی پیش "سازمان پژوهش‌های فضایی هند"(ISRO) اعلام کرد که فرود اولین فضاپیمای این کشور در نزدیکی قطب کشف نشده جنوب ماه نافرجام ماند. فرودگر فضاپیمای "چاندرایان -۲ "(Chandrayaan-۲) موسوم به "ویکرام "(Vikram) در فاصله ۲.۱ کیلومتری از سطح ماه ارتباط خود با زمین را از دست داد و تماس با کاوشگر چند ثانیه پیش از فرود قطع شد.


پیوندها

لینک های مفید وب


Designed By: shabakeye IT

طراحی و پیاده سازی توسط طرای سایت پردازش پیشرو

کلیه ی حقوق این سایت متعلق به انجمن معلمان فیزیک فارس می باشد،هر گونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع امکان پذیر می باشد

سال 98 سال مقاومت و اقتصاد پویا